Ból przewlekły wpływa na Twoje życie na wiele sposobów.

Jest to na tyle złożony problem, że postrzeganie go tylko z jednej perspektywy – np. – medycznej – pozwala jedynie częściowo zrozumieć to zjawisko.

Zapoznaj się ze sposobami, które pomogą Ci zmniejszyć jego negatywny wpływ na Twoje życie.

Nie chodzi tu o to żeby znaleźć cudowny sposób na całkowite pozbycie się bólu.

Chcemy wyposażyć Cię w narzędzia, których zastosowanie może poprawić jakość Twojego życia.

prof. dr hab. n. med. Jan Dobrogowski

Na czym polega błędne koło bólu?

Wyobraź sobie, że Twój organizm jest jak skomplikowana maszyna, składająca się z wielu połączonych ze sobą mechanizmów.

Gdy każdy z nich funkcjonuje poprawnie, pozwala Ci to dobrze funkcjonować – możesz swobodnie poruszać się i uczestniczyć w aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność. Spełniasz się w życiu zawodowym i prywatnym. Na co dzień jesteś w dobrym nastroju i wierzysz, że sprostasz wymaganiom codzienności. Niestety, gdy zmagasz się z bólem przewlekłym, Twoje życie wygląda tak, jakby jeden z tych mechanizmów był skorodowany. Próby usunięcia rdzy są nieskuteczne, a korozja powoduje pogorszenie sąsiednich mechanizmów. Te zaś również działają wolniej, z czasem powodując, że cała maszyna ulega awarii.

Twoje doświadczenie przewlekłego bólu może oddziaływać na wiele obszarów życia. Pogorszenie funkcjonowania w jednym z nich pociąga za sobą kolejne.  Jest też dobra wiadomość! Zmiany wprowadzone w jednym obszarze mogą wpłynąć na całość Twojego samopoczucia. Zanim omówimy obszary Twojego życia, na które ból może oddziaływać, zajmiemy się tym, jak treści zawarte na tym portalu  mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami bólu w Twoim życiu. 

Popatrz na schemat  samonapędzającego się błędnego koła bólu. Rysunek pokazuje, że unikanie aktywności fizycznej może prowadzić do niesprawności i powodować jeszcze większe cierpienie. Być może u Ciebie przewlekły ból wiąże się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, fibriomialgią, nieustającym bólem kręgosłupa lub głowy. Każdego dnia, nieustannie doświadczasz różnych bolesnych dolegliwości: napięcia mięśni, uczucia pieczenia lub kłucia. W takim stanie wykonywanie codziennych czynności staje się dla Ciebie coraz trudniejsze. Rezygnujesz z pracy, przechodzisz na zwolnienie lekarskie lub Twoja efektywność znacznie spada. Ograniczasz życie towarzyskie, przestajesz uczestniczyć w tym, co kiedyś sprawiało Ci radość. Unikasz aktywności fizycznej z obawy przed nasileniem bólu. Może nawet większość czasu spędzasz w łóżku. W Twojej głowie mogą pojawić się takie myśli jak: Nie jestem w stanie nic robić, gdy tak cierpię, co z kolei może wywołać uczucie frustracji, braku nadziei i smutku, a nawet depresję. To powoduje, że jeszcze bardziej wycofujesz się z życia, unikając rodziny i przyjaciół, a także ruchu, gdyż powoduje on nasilone dolegliwości. W rezultacie Twoja sprawność fizyczna ulega pogorszeniu – masz mniej siły, aby sprostać codziennym czynnościom. Stajesz się coraz bardziej zależny od pomocy innych osób, co może nawet prowadzić do niepełnosprawności. To wszystko zaś wiąże się z cierpieniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, które dopełnia błędne koło, nasilając doświadczenia bólowe.

Analizując rysunek błędnego koła można zauważyć, że jest to samonapędzający się mechanizm. Zmniejszenie aktywności życiowej może mieć następujące skutki uboczne:

1. więcej bólu.

2. mniejsza sprawność fizyczna.

3. zwiększenie masy ciała.

4. zanikanie więzi z bliskimi.

5. depresyjny nastrój lub drażliwość.

6. niższa samoocena.

7. napięcie w relacjach międzyludzkich (między bliskimi osobami, które nie potrafią w 100% wczuć się w Twoją sytuację).

8.pogorszenie jakości życia.

Zrozumienie cyklu przewlekłego  bólu nie sprawia, że ból ulegnie zmniejszeniu. Ale uświadomienie sobie tego błędnego koła może dać nadzieję i moc, aby nauczyć się przerwać ten mechanizm sprawiający, że czujesz się coraz gorzej.

W kolejnych zakładkach portalu dowiesz się:

1. jak ćwiczyć i dostosować aktywność do swoich możliwości.

2. jak i dlaczego się należy się  relaksować.

3.  jak się w końcu wyspać.

4. jak czerpać więcej przyjemności z życia.

5. jak radzić sobie z negatywnymi myślami.

 

Jak ćwiczyć i dostosować aktywności do swoich możliwości?

Aby zapobiec sytuacjom, gdzie pojawia się błędne koło unikania lub nadmiernej aktywności, konieczne jest nauczenie się dostosowana tempa i rytmu aktywności do własnych możliwości. Na czym to polega? Wyobraź sobie, że masz do pomalowania niewielki pokój.

Jak się w końcu wyspać?

Na dobry sen może wpływac wiele czynników. Niektóre mogą pogorszyc jego jakość, ale istnieje wiele rzeczy, które możesz zzrobić, abyś  w końcu się wyspał/wyspała.

Jak radzić sobie z negatywnymi myślami?

Myśli mają związek z emocjami, dlatego gdy przeżywamy trudne emocje to nasze myśli mogą być nielogiczne – określa się to jako zniekształcenia poznawcze. Występują one u wszystkich ludzi, lecz u osób z dolegliwościami, takimi jak ból mogą być bardziej nasilone i trwalsze.

 

Jak i dlaczego należy się relaksować?

Umiejętność stosowania technik relaksacji jest fundamentalna w radzeniu sobie z bólem przewlekłym. Niestety, wielu cierpiących na tę chorobę nigdy jej nie stosowało lub nie jest przekonanych, że może ona byc pomocna. Znasz pewnie to uczucie, gdzy po męczącym dniu wchodzisz do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Czujesz, jak Twoje napięte mięśnie stają sie rozluźnione, ciało staje się przyjemnie ciężkie, a unoszenie się na wodzie nie sprawia żadnego wysiłku. Techniki relaksacyjne mają na celu właśnie osiągnięcie takiego stanu, w którym zarówno w Twoim ciele jak i głowie panujące uczucie spokoju, rozluźnienia, doświadczania chwili obecnej. 

 Jak czerpać więcej przyjemności z życia?

Najważniejszym celem wszystkich Twoich starań jest poprawa jakości życia. Nawet pomimo występowania w nim bólu, możesz mieć życie, które jest wartościowe, pełne sensu i obfitujące w pozytywne wydarzenia. Dodanie Twojemu życiu przyjemności pomaga oderwać myśli od bólu, przynajmniej na chwilę.