Na czym polega błędne koło bólu? 

Ból przewlekły wpływa na Twoje życie na wiele sposobów.

Jest to na tyle złożony problem, że postrzeganie go tylko z jednej perspektywy – np. – medycznej – pozwala jedynie częściowo zrozumieć to zjawisko. Zapoznaj się ze sposobami, które pomogą Ci zmniejszyć jego negatywny wpływ na Twoje życie. Nie chodzi tu o to żeby znaleźć cudowny sposób na całkowite pozbycie się bólu. Chcemy wyposażyć Cię w narzędzia, których zastosowanie może poprawić jakość Twojego życia.

Wyobraź sobie, że Twój organizm jest jak skomplikowana maszyna, składająca się z wielu połączonych ze sobą mechanizmów. Gdy każdy z nich funkcjonuje poprawnie, pozwala Ci to dobrze funkcjonować – możesz swobodnie poruszać się i uczestniczyć w aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność. Spełniasz się w życiu zawodowym i prywatnym. Na co dzień jesteś w dobrym nastroju i wierzysz, że sprostasz wymaganiom codzienności.

Niestety, gdy zmagasz się z bólem przewlekłym, Twoje życie wygląda tak, jakby jeden z tych mechanizmów był skorodowany. Próby usunięcia rdzy są nieskuteczne, a korozja powoduje pogorszenie sąsiednich mechanizmów. Te zaś również działają wolniej, z czasem powodując, że cała maszyna ulega awarii.

Twoje doświadczenie przewlekłego bólu może oddziaływać na wiele obszarów życia. Pogorszenie funkcjonowania w jednym z nich pociąga za sobą kolejne.  Jest też dobra wiadomość! Zmiany wprowadzone w jednym obszarze mogą wpłynąć na całość Twojego samopoczucia. Zanim omówimy obszary Twojego życia, na które ból może oddziaływać, zajmiemy się tym, jak treści zawarte na tym portalu  mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami bólu w Twoim życiu.

Być może u Ciebie przewlekły ból wiąże się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, fibriomialgią, nieustającym bólem kręgosłupa lub głowy. Każdego dnia, nieustannie doświadczasz różnych bolesnych dolegliwości: napięcia mięśni, uczucia pieczenia lub kłucia. W takim stanie wykonywanie codziennych czynności staje się dla Ciebie coraz trudniejsze. Rezygnujesz z pracy, przechodzisz na zwolnienie lekarskie lub Twoja efektywność znacznie spada. Ograniczasz życie towarzyskie, przestajesz uczestniczyć w tym, co kiedyś sprawiało Ci radość. Unikasz aktywności fizycznej z obawy przed nasileniem bólu. Może nawet większość czasu spędzasz w łóżku. W Twojej głowie mogą pojawić się takie myśli jak: Nie jestem w stanie nic robić, gdy tak cierpię, co z kolei może wywołać uczucie frustracji, braku nadziei i smutku, a nawet depresję. To powoduje, że jeszcze bardziej wycofujesz się z życia, unikając rodziny i przyjaciół, a także ruchu, gdyż powoduje on nasilone dolegliwości. W rezultacie Twoja sprawność fizyczna ulega pogorszeniu – masz mniej siły, aby sprostać codziennym czynnościom. Stajesz się coraz bardziej zależny od pomocy innych osób, co może nawet prowadzić do niepełnosprawności. To wszystko zaś wiąże się z cierpieniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, które dopełnia błędne koło, nasilając doświadczenia bólowe.

Błędne koło  to samonapędzający się mechanizm. Zmniejszenie aktywności życiowej może mieć następujące skutki uboczne:

1. więcej bólu.

2. mniejsza sprawność fizyczna.

3. zwiększenie masy ciała.

4. zanikanie więzi z bliskimi.

5. depresyjny nastrój lub drażliwość.

6. niższa samoocena.

7. napięcie w relacjach międzyludzkich (między bliskimi osobami, które nie potrafią w 100% wczuć się w Twoją sytuację).

8.pogorszenie jakości życia.

Zrozumienie cyklu przewlekłego  bólu nie sprawia, że ból ulegnie zmniejszeniu. Ale uświadomienie sobie tego błędnego koła może dać nadzieję i moc, aby nauczyć się przerwać ten mechanizm sprawiający, że czujesz się coraz gorzej.

W kolejnych zakładkach portalu dowiesz się:

1. jak ćwiczyć i dostosować aktywność do swoich możliwości.

2. jak i dlaczego się należy się  relaksować.

3.  jak się w końcu wyspać.

4. jak czerpać więcej przyjemności z życia.

5. jak radzić sobie z negatywnymi myślami.