Kampania edukacyjna

NIE MUSI BOLEĆ !

PRZEJMIJ KONTROLĘ NAD BÓLEM.

Drogi Pacjencie!

Ten portal został stworzony z myślą o Tobie.

O wsparciu jakie może stanowić taki materiał edukacyjny w radzeniu sobie z bólem przewlekłym, na co dzień.  

Mając na uwadze, że ze swoim lekarzem widujesz się kilka lub najwyżej kilkanaście razy w roku, a pozostałą część roku jesteś sam/sama z bólem przewlekłym –  to powinieneś/powinnaś osobiście i aktywnie włączyć się w proces leczenia, tak aby był on ciągły i maksymalnie skuteczny.

dr n. med. Magdalena Kocot - Kępska

Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

Jak radzić sobie z bólem przewlekłym?

Radzenie sobie z bólem to gra zespołowa – nikt nie może zająć biernej pozycji i czekać z założonymi rękami, aż ktoś  lub coś, np. leki) wykona za nas pracę, a my mamy zobaczyć natychmiastowe efekty.

Zarówno Ty, Twój lekarz, fizjoterapeuta, psycholog oraz leki odgrywają w procesie leczenia i radzenia sobie z bólem przewlekłym tak samo ważną rolę.

Ważne jest aby pamiętać, że w leczeniu bólu przewlekłego zawsze należy łączyć różne metody terapeutyczne w celu poprawy skuteczności leczenia.

Konferencja prasowa Ministra Zdrowia

Konferencja prasowa Ministra Zdrowia

W dniu 9 lutego 223 roku podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia,  Adam Niedzielski  ogłosił wejście w życie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego  leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych.

czytaj dalej
Konferencja prasowa  NIE MUSI BOLEĆ

Konferencja prasowa NIE MUSI BOLEĆ

Konferencja prasowa zainaugurowała kampanię edukacyjną pt.: NIE MUSI BOLEĆ !, której organizatorami są: Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Fundacja Eksperci dla Zdrowia, Fundacja Medycyny Bólu.

czytaj dalej

.

Naszym celem jest wsparcie wszystkich poszukujących informacji, jak radzić sobie ze swoimi dolegliwościami, jak poprawić komfort życia.

  Na portalu znajdziesz fragmenty z poradnika  pt.: Jak radzić sobie z bólem przewlekłym przygotowanym dla pacjentów zmagających się z długotrwałym bólem, oraz ich opiekunów i rodzin.

Poradnik zawiera maksymalnie dużo informacji o tym, jak samemu można zmagać się z cierpieniem, co robić, aby Twoje codzienne życie było znośniejsze czy przyjemniejsze.

prof. dr hab.n.med. Jan Dobrogowski

Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu,Wice Prezes Fundacji Medycyny Bólu

Jaki jest pierwszy krok aktywnego włączenia się w proces radzenia sobie z bólem?

Ty jako najważniejsze lekarstwo

Jak wiesz, ból wpływa na wiele obszarów Twojego życia, jest złożonym problemem i dlatego wymaga złożonego leczenia. Same leki nie wystarczą, choć w wielu sytuacjach są bardzo pomocne.  Jednak to, co wydaje się zawsze skuteczne i niezbędne, to Twoja aktywność! Aby proces leczenia był jak najbardziej skuteczny to właśnie Ty musisz się w niego włączyć. Oczywiście w miarę możliwości i stopniowo, na ile pozwala Ci samopoczucie

Na początek – zaakceptuj, że cierpisz na przewlekły ból.

Akceptacja jest bardzo ważna i stanowi niezwykle istotny etap w podjęciu samodzielnej walki z bólem.

Nie oznacza poddania się, lecz świadome uznanie, że trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i przejąć kontrolę nad bólem.

Akceptacja jest jak otwarcie drzwi, które dotychczas były zamknięte – czynność ta roztacza przed Tobą wiele nowych możliwości samodzielnego działania.

Zdobycie klucza do drzwi nie jest takie trudne, jak może Ci się wydawać. Polega głównie na tym, aby spojrzeć na swoje życie w nieco inny niż dotychczas sposób, chcieć podjąć wyzwanie i stać się aktywnym.

To twój pierwszy krok, teraz możesz ruszać dalej.

Co czuje osoba chorująca na chorobę przewlekłą, której nie widać?

O teorii 12 łyżek.

 

Możliwe, że zdarzyło Ci się usłyszeć od kogoś: Ale przecież Ty wcale nie wyglądasz na chorego/chorą, choć Ty mocno to odczuwasz. Wytłumaczenie osobie, która nigdy nie doświadczyła tego co Ty, jak to jest odczuwać ból, może być niezwykle trudne. Obrazowym przykładem tego, co czuje osoba chorująca na chorobę przewlekłą, której nie widać, może być teoria łyżek  (ang.spoon theory). Została ona oparta na prawdziwej historii Christine Miserandino, która próbowała wytłumaczyć swojej przyjaciółce, jak wygląda życie osoby chorującej na toczeń.