Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś co czuje osoba chorująca na chorobę przewlekłą, której nie widać?

Obrazowym przykładem tego, co czuje osoba chorująca na chorobę przewlekłą, której nie widać, może być teoria łyżek  (ang.spoon theory).

Została ona oparta na prawdziwej historii Christine Miserandino, która próbowała wytłumaczyć swojej przyjaciółce, jak wygląda życie osoby chorującej na toczeń.

Może w jakiś sposób odnajdziesz  się w tej historii?  Może okaże się ona pomocna w tłumaczeniu innym, co czujesz, i jak to jest żyć z przewlekłym bólem?

Zapoznaj się z historią Christine.

prof. dr hab. n. med. Jan Dobrogowski

 

Jak motywowac się do walki z bólem? 

Leczenie bólu przewlekłego ogranicza się zwykle do oddziaływania tylko na ciało i może być mało skuteczne, gdyż ból ma często więcej niż jedną przyczynę. Największe efekty może  przynieść terapia prowadzona przez zespół specjalistów, np. anestezjologa, neurologa, psychologa i rehabilitanta. Lecz nawet taka opieka nie jest w stanie zadbać o Twoje zdrowie w 100% . Bardzo istotne jest Twoje osobiste zaangażowanie w proces leczenia. Na Tobie spoczywa odpowiedzialność za ograniczenie niekorzystnych zachowań lub wprowadzenie nowych nawyków, które wpłyną na to, że choroba nie będzie tak bardzo ograniczała Cię w życiu.