Kiedy do poradni leczenia bólu?
PACJENT Z BÓLEM PRZEWLEKŁYM W PORADNI LECZENIA BÓLU
Nie każdy pacjent z bólem przewlekłym wymaga leczenia w ośrodku specjalistycznym. Większość pacjentów po ustaleniu rozpoznania może być leczona skutecznie przez lekarzy pierwszego kontaktu lub innych specjalistów przy pomocy metod farmakologicznych i niefarmakologicznych (np. zabiegów rehabilitacyjnych połączonych z farmakoterapią ).
Świadczenia w Poradni Leczenia Bólu powinny odbywać się w przypadku wyczerpania możliwości diagnostycznych i leczniczych pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej lub opiece specjalistycznej, niezależnie od przyczyny bólu (ból związany z nowotworem, ból nienowotworowy).
Pacjent z bólem przewlekłym zawsze wymaga wielokierunkowego postępowania – farmakoterapia, blokady terapeutyczne, zabiegi neurodestrukcyjne (np. termolezja), neuromodulacja (akupunktura), fizjoterapia, psychoterapia. Tak złożoną opiekę zapewniają specjalistyczne poradnie leczenia bólu, gdzie pacjenci korzystają z programu, którego efektem jest nie tylko zmniejszenie bólu, ale także powrót do aktywności rodzinnej i społecznej.
KIEDY DO PORADNI LECZENIA BÓLU?
Wskazania do wizyty w Poradni Leczenia Bólu.
1. brak lub niewielka skuteczność dotychczasowego leczenia bólu
2. trudności w postawieniu właściwego rozpoznania zespołu bólowego.
3. szybkie narastanie zapotrzebowania na leki przeciwbólowe, w tym silne opioidy.
4. wskazania do zastosowania inwazyjnych metod leczenia.
5. trudne do opanowania objawy niepożądane po zastosowanym leczeniu.
6. znaczny negatywny wpływ bólu na elementy jakości życia – nastrój, sen, codzienne funkcjonowanie
Autor opracowania: dr n.med. Magdalena Kocot- Kępska, EDPM, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Zakład Badania i Leczenia Bólu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie