Coraz więcej osób korzysta z poradni leczenia bólu, a tych w Polsce jest ponad 200.

Teoretycznie ośrodków  leczenia bólu w Polsce jest dużo, jednak tylko 24 z nich to poradnie interdyscyplinarne posiadające certyfikat Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, w których pracują specjaliści różnych dziedzin medycyny i stosowane są różne metody leczenia od farmakoterapii, poprzez techniki inwazyjne (blokady, neurolizy, termoglezje), rehabilitację do psychoterapii.

Pamiętając, że ból przewlekły dotyka ponad 20% populacji powoduje, że problem bólu przewlekłego dotyczy w Polsce około 8 milionów ludzi.

Niemożliwe  więc jest, aby wszyscy chorzy  prowadzeni byli w poradniach leczenia bólu.

Rolą lekarza każdej specjalności jest nie tylko diagnozowanie i leczenie chorób, ale również łagodzenie dolegliwości bólowych.

Każdy chory ma prawo domagać się od swojego lekarza prowadzącego: internisty, onkologa, reumatologa, ortopedy, neurologa itd. poza leczeniem choroby zasadniczej również leczenia bólu.

Większośc chorych dobrze poddaje się standardom leczenia bólu przewlekłego i nie wymaga leczenia specjalistycznego.

Wskazania do leczenia w ośrodkach leczenia bólu mają chorzy, u których istnieją problemy z postawieniem właściwego rozpoznania, chorzy, u których szybko narasta zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe, jak również tacy pacjenci, u których są wskazania do zastosowania inwazyjnych metod leczenia.

dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska

Poradnie leczenia bólu, posiadające aktualny certyfikat PTBB

 

1. Białystok, Poradnia Leczenia Bólu NZOZ Vitamed Centrum Medycznego Medifor, ul.Mickiewicza 44a/5, 15-250 Białystok, www.vitamed2005.republika.pl

2. Bielsko-Biała

3. Bielsko-Biała

4. Bielsko-Biała

5. Bytom

6. Dąbrowa Górnicza

7. Katowice

8. Katowice

9. Kraków

10. Kraków

11. Kraków

12. Mielec

13. Rzeszów

14. Gdynia

15. Rybnik

16. Świdnica

17. Sosnowiec

18. Szczecin

19. Tychy

20. Warszawa

21. Warszawa

22. Warszawa

23. Włoszczowa

24. Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 Niektóre rodzaje bólu przewlekłego

 

Bóle głowy i twarzy

Ból w obrębie głowy i twarzy jest jedną z częstych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Chorzy odczuwający te bóle trafiają zwykle do lekarzy pierwszego kontaktu, neurologów, laryngologów i stomatologów.

Ból w chorobie nowotworowej

Dokładna ocena występowania bólu u chorych na nowotwór jest bardzo trudna. Często dolegliwości bólowe występują już we wczesnych etapach choroby nowotworowej, a w jej fazie terminalnej ból pojawia się u większości chorych.

Ból w narządzie ruchu

Najczęściej spotykanym rodzajem bólu przewlekłego są zespoły bólowe narządu ruchu towarzyszące takim schorzeniom jak: choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów, zmiany pourazowe, osteoporoza, układowe choroby tkanki łącznej czy nowotwory.

Ból przebijający w chorobie nowotworowej

Ból przebijający – ostry, przemijający ból, który przyjmuje postać napadów i nakłada się
na dotychczas istniejące, stałe dolegliwości towarzyszące danej chorobie. Dotyczy 40-60% chorych leczonych z powodu bólu nowotworowego.