Pacjent w poradni medycyny paliatywnej 

 

PACJENT W PORADNI MEDYCYNY PALIATYWNEJ 

Do Poradni Medycyny Paliatywnej kwalifikują się głównie chorzy z rozpoznaną chorobą nowotworową. Tutaj rozpoczyna się leczenie objawowe – to znaczy objawów towarzyszących chorobie nowotworowej – głównie bólu, ale także duszności, nudności/wymiotów, zaparcia. Pacjenci mogą zgłosić się do takiej poradni ze skierowaniem na każdym etapie leczenia onkologicznego.

Wskazania do zgłoszenia się do Poradni Medycyny Paliatywnej.

1.pacjenci, u których stwierdzono chorobę nowotworową i są w trakcie aktywnego leczenia przeciwnotworowego (po zabiegach; w trakcie lub po chemioterapii lub radioterapii.

2.pacjenci, którzy zostali zdyskwalifikowani z leczenia przyczynowego przez onkologów. 

3. pacjenci, którzy nie wyrazili zgody na proponowane leczenie onkologiczne.

Na pierwsza wizytę w poradni należy ze sobą zabrać przede wszystkim skierowanie wystawione przez lekarza (najczęściej POZ lub onkologa, ale skierowanie może wystawić każdy lekarz). Dodatkowo należy przygotować całą dokumentację medyczną dotyczącą choroby nowotworowej i chorób towarzyszących, karty informacyjne, wyniki badań oraz konsultacji, spisać nazwy i dawki wszystkich przyjmowanych obecnie leków (nie tylko przeciwbólowych lub zaleconych przez onkologa) lub przygotować je do zabrania ze sobą.  Należy sprawdzić czy Poradnia, przyjmuje pacjentów w dniu rejestracji czy trzeba umówić się z wyprzedzeniem.

 ILE TRWA WIZYTA W PORADNI MEDYCYNY PALIATYWNEJ? 

 

Wizyta w Poradni Medycyny Paliatywnej trwa zazwyczaj tyle ile jest to konieczne dla ustalenia wszystkich dolegliwości, ich typu, jeśli to możliwe źródła dolegliwości, a co najważniejsze ustalenia postępowania. Zaproponowane leczenie lekarz najczęściej zapisuje na kartce lub zeszycie, objaśnia, jak przyjmować leki, z jaką częstotliwością i proponuje rozwiązania, jeśli terapia nie przyniesie spodziewanych rezultatów lub pojawią się przewidywalne objawy niepożądane (np. nudności lub senność po opioidach w leczeniu bólu).

Zestaw najczęściej zadawanych pytań przez pacjenta lekarzowi w Poradni Medycyny Paliatywnej:

1. Czy zastosowane leczenie pomoże?

2. Co się stanie jak morfina przestanie działać?

3. Czy neuropatia po chemioterapii ustąpi?

4. Czy morfina uzależnia?

Autor opracowania: dr n.med. Magdalena Kocot- Kępska, EDPM, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Zakład Badania i Leczenia Bólu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie