Pomiar i kontrola bólu
NA CZYM POLEGA POMIAR I KONTROLA BÓLU?
W klinicznej ocenie pacjenta z bólem nie są dostępne obiektywne, a jedynie subiektywne metody oceny nasilenia bólu. Najczęściej w ocenie nasilenia bólu stosowana jest skala numeryczna NRS ( SKALA 0-10 PUNKTÓW) – gdzie 0 oznacza całkowity brak bólu, a 10 oznacza ból o maksymalnym natężeniu, jakie pacjent może sobie wyobrazić.
Aby dokonać oceny bólu u pacjenta za pomocą tej skali, lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi na czym polega badanie i upewnić się, że pacjent wszystko właściwie rozumie i potrafi określić, jakie natężenie przyjmuje jego ból. Chory za pomocą słów, a dokładniej liczb ocenia swój ból. Jeśli lekarz zastosuje przy tym wizualizację, chociażby 10 cm linijkę z podziałką, na której pacjent wskaże swoje natężenie bólu, to wówczas jest to skala wizualno-analogowa (VAS). Na co dzień często w rozmowie pacjenci stosują skalę opisową (słowną), gdzie kolejne stopnie nasilenia bólu zastępują słowami: brak bólu, słaby, umiarkowany silny i niewyobrażalny ból.
Skale są potrzebne do oceny natężenia bólu oraz oceny skuteczności zaleconej i prowadzonej terapii, np. podczas kontrolnej wizyty u lekarza. Nasilenie bólu powinno być oceniane w spoczynku, w ruchu, w danym momencie, ale także ocenia się największe nasilenie w ciągu ostatniej doby oraz średnie nasilenie w ciągu dnia. W tym celu pacjent może prowadzić dzienniczek kontroli bólu.
Ból klasyfikujemy według jego nasilenia. Poniższa tabela zawiera nasilenie oceniane w skali numerycznej (ang. numerical rating scale – NRS).
Tabela. Ocena nasilenia bólu według skali numerycznej NRS
Tabela 3. Ocena nasilenia bólu według skali numerycznej NRS
NASILENIE BÓLU |
SKALA |
łagodny |
1-3 |
umiarkowany |
4-6 |
silny |
>7 |
OCENA BÓLU
Do oceny bólu u dzieci lub osób z zaburzeniami poznawczymi i demencją można użyć skal obrazkowych (przedstawiających różne wyrazy twarzy).Każdorazowo wynik pomiaru nasilenia bólu musi być odnotowany w historii choroby pacjenta. Powtarzanie skali oceny bólu przez pacjenta na kolejnych wizytach pozwala na ocenę skuteczności leczenia.
Lekarz powinien przeprowadzić wywiad obejmujący najważniejsze aspekty bólu:
- Aktualne nasilenie bólu w skali numerycznej
- Nasilenie bólu w ciągu ostatniego tygodnia w skali numerycznej
- Ocena wpływu bólu na podstawowe elementy jakości życia – nastrój, sen, codzienne funkcjonowanie, praca zawodowa .
- Lokalizacja bólu, wymagającego leczenia
- Charakter bólu – tępy, ostry, piekący/palący, kłujący, jak rażenie prądem, stały, nawracający, napadowy
- Stosowane leki przeciwbólowe
- Skuteczność stosowanych leków przeciwbólowych
- Ulga po zastosowanym leczeniu
- Objawy niepożądane po zastosowanych lekach przeciwbólowych
Uzyskany za pomocą skali NRS wynik, wywiad i badanie przedmiotowe, stanowią podstawę do opracowania schematu diagnozy i leczenia bólu, który jest indywidualnie dostosowany do pacjenta i zależny również od chorób współistniejących.
Autor opracowania: dr n.med. Magdalena Kocot- Kępska, EDPM, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Zakład Badania i Leczenia Bólu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie