Raport Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Fundacji Eksperci dla Zdrowia pt.: „Światowy Dzień Walki z Bólem. Rekomendacje ekspertów w zakresie poprawy opieki nad pacjentem z bólem przewlekłym” prezentuje kluczowe aspekty bólu przewlekłego oraz przedstawia rekomendacje zmian.

Analiza kluczowych aspektów bólu przewlekłego, w tym dostępności do świadczeń zdrowotnych na poziomie poradni leczenia bólu została przygotowana  w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego i map potrzeb zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia. Na podstawie wyników Raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2024 roku został przedstawiony problem związany z nieprzestrzeganiem prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia bólu monitorowania, oceny i skuteczności leczenia bólu. W rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa leczenia bólu przewlekłego przedstawiono przyczyny nieprawidłowości w leczeniu bólu, które w konsekwencji doprowadzają do chronifikacji bólu i pogorszenia funkcjonowania pacjenta. Podkreślono, że w bólu przewlekłym w którym jego natężenie przekracza wartość 4 w skali numerycznej istnieją wskazania do podania opioidów jako składowych racjonalnej polifarmakoterapii bólu. Wskazano na konieczność stosowania farmakoterapii kontekstowej, w której  w wyborze leku przeciwbólowego postępujemy zgodnie z zasadą pacjent, jego ból,  jednak w kontekście chorób współistniejących.

Zwieńczeniem raportu jest 10  REKOMENDACJI POLSKIEGO TOWARZYSTWA BADANIA BÓLU W ZAKRESIE POPRAWY OPIEKI NAD PACJENTEM Z BÓLEM PRZEWLEKŁYM.